Najlepsze z najlepszych w 2004

22.08.2006.
W dniu 18 grudnia 2004r. członkowie Pomorskiego Związku Hodowców Koni hodujący konie zimnokrwiste na miejsce swojego spotkania wybrali
Tereny-Rekreacyjno Wypoczynkowe „MIŁOSNA’ koło Kwidzyna. W dniu 18 grudnia 2004r. członkowie Pomorskiego Związku Hodowców Koni hodujący konie zimnokrwiste na miejsce swojego spotkania wybrali
Tereny-Rekreacyjno Wypoczynkowe „MIŁOSNA’ koło Kwidzyna.

Wyżej wymienione miejsce to siedziba byłego Państwowego Stada Ogierów Kwidzyn-Miłosna, które w latach 1910-1972 wpływało swoimi reproduktorami na kształtowanie i postęp hodowlany koni zimnokrwistych o pochodzeniu sztumskim.
W miłej atmosferze jaką niewątpliwie stworzył Prezes obiektu
Jacek Goszczyński odbyło się podsumowanie osiągnięć hodowlanych i promocji koni zimnokrwistych w 2004 roku.
Nakreślono plany hodowlane na przyszłość oraz formy promocji koni zimnokrwistych w Pomorskim Związku Hodowców Koni.

Hodowla Koni zimnokrwistych w Pom ZHK to wizytówka najwyższej jakości tego związku. Związek ten dostarcza do hodowli wysokiej jakości reproduktory w rasie polski koń zimnokrwisty na własne potrzeby na potrzeby innych ZHK w kraju i dla Stad Ogierów.
Wysoką jakość ogierów wyhodowanych w PomZHK nie tylko zapewniają odpowiednio dobrane reproduktory, ale także odpowiednio wysoka jakość klaczy używanych w hodowli tego związku, w którym to zarejestrowanych jest ok.900 klaczy.

W tej elicie klaczy najwyższą wartość hodowlaną pod względem ilości i jakości potomstwa przedstawiają trzy klacze 2621 GEL GEOGRAFIA, 2622 GEL GRZYWA, 2671 GEL MASSINA.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie trzech w/w klaczy na głównym hipodromie wkomponowanym w podkowę trzech stajni i w zimowej scenerii przy opadach śniegu. Podczas prezentacji dokonano analizy rodowodów i przedstawiono osiągnięcia hodowlane każdej z klaczy.

Klacze otrzymały fl’o , a ich właściciele pamiątkowe statuetki , dyplomy i księgę polskiego konia zimnokrwistego.

Zaprezentowane klacze posiadają w swoich rodowodach bardzo mocny dolew szwedzkich ardenów głównie MOLBERA i GEBERA.

Wszystkie trzy klacze prezentują sobą doskonały typ konia zimnokrwistego, wyróżniają się poprawnością eksterieru i doskonałym stępem jak na „stępaki” przystało.

Klacz GEOGRAFIA kasztanowata ur.1989r. po Goliat-Malwina po Midar, hod. Klaus Rojewski, a właściciel Piotr Rojewski z Sadłuk. Klacz ta urodziła 13 źrebiąt w swojej karierze z czego w hodowli czynnych jest jej 8 córek, trzech jej synów zostało użytych jako reproduktory Synek i Brytaniak w SO Starogard Gdański i Grek w SO Kętrzyn. Wszyscy jej trzej synowie są ojcami doskonałego potomstwa męskiego i żeńskiego.

Klacz GRZYWA kasztanowata ur.1988 roku po Goliat-Artemida po Atlas, hod. Hildegarda Albrecht, właściciel Feliks Albrecht z Dąbrówki Pruskiej. Klacz dała 9 sztuk potomstwa. Obecnie źrebna jest niemieckiej hodowli ogierem Elenus. Cztery jej córki są czynne w hodowli. Trzech jej synów było uwzględnione jest czynnych w hodowli w tym bardzo zasłużone Ganges po Gordon i wybitny reproduktor Bistor po Brytan- ojciec ponad 20 uznanych ogierów na terenie Pom ZHK. Mateczna strona u klaczy Geografia i Grzywa jest reprezentowana przez zasłużonego dla hodowli koni sztumskich belgijskiego ogiera Amant poprzez ogiery Atlantyk i Atlas.

Klacz MASSINA kasztanowata ur.1992r po Możny – Gomora po Gotyk.
hod. i wł. Andrzej Stefański z Benowa. Klacz Masina jest trzykrotnie z imbredowana na szwedzkiego ardena Molber. Dotychczas w swojej karierze hodowlanej dała 10 źrebiąt, w tym 5 klaczy hodowlanych i trzy ogiery uznane Midert po Maciuś oraz Max i Metron po wspaniałym ogierze Bistor.

W/w klacze nie tylko wyróżniły się ilością potomstwa ale także ich wysoką jakością.