Pokaz ogierów w Łukocinie 2005

Pokaz ogierów w Łukocinie 2005

22.08.2006.
Po raz czwarty w miejscowości Łukocin k/Tczewa w krytej ujeżdżalni Klubu Jeździeckiego „ATLANTA” należącego do Państwa Henryki i Stanisława Kapinos, odbył się pokaz ogierów państwowych i prywatnych przed sezonem kopulacyjnym 2005r stacjonujących na terenie województwa pomorskiego. Po raz czwarty w miejscowości Łukocin k/Tczewa w krytej ujeżdżalni Klubu Jeździeckiego „ATLANTA” należącego do Państwa Henryki i Stanisława Kapinos, odbył się pokaz ogierów państwowych i prywatnych przed sezonem kopulacyjnym 2005r stacjonujących na terenie województwa pomorskiego.

Pokaz został zorganizowany przez Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku, w pokazie uczestniczyły 42 ogiery różnych ras, prezentowanych w siedmiu blokach tematycznych.

Właściciele ogierów mieli możliwość zaprezentowanie swoich koni na kilka sposobów : skokach luzem przez przeszkody, w skokach pod jeźdźcem, w ręku w dwóch podstawowych ruchach w stępie i kłusie oraz w zaprzęgu.

Zamierzeniem takie sposobu prezentacji jest pokazaniem każdego ogiera z jak najlepszej strony dla licznie zgromadzonych hodowców koni /właścicieli klaczy/.

Ogiery zostały przygotowane przez właścicieli do wystawy bardzo dobrze tak pod względem kondycyjnym jak i pielęgnacyjnym, dało się zauważyć duża dbałość o wygląd prezenterów jak również pokazywanych ogierów, co zostało zauważone przez publiczność i nagradzane oklaskami.

Jako pierwsze zostały pokazane ogiery ras czystych, pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej które to wywarły ogromny wpływ na ukształtowanie się ras szlachetnych, reprezentowana przez ogiery Consensus-oo i Elaborat-oo oraz ogiery Desant -xx i Candy Cup -xx.

Następną rasą jaka zaprezentowano w Łukocinie była rasa małopolska, najstarsza rasa w polskiej hodowli koni półkrwi którą reprezentowały ogiery Forest-m, Argon ex Arden-m, Welgrim-m i Adler – m.
Jest to rasa objęta hodowlanym programem ochronnym dla ras rodzimych.

Kolejną rasą pokazaną publiczności była rasa wielkopolska o pochodzeniu wschodnioprusko-trakeńskim, której przedstawicielami były dwa ogiery Holly Wind-wlkp i Wudu-wlkp.

Z dużym zainteresowaniem widzowie oglądali konie ras prymitywnych, ogier Tyniec rasy konik polski prezentowany w ręku oraz ogiery rasy huculskiej Promyk – hc i ogiery Hroby VII-25 i Roy pokazane pod siodłem.
Są to rasy również objęte programami ochronnymi.

Piąty blok tematyczny został poświęcony wizytówce naszego regionu jaką są konie rasy polski koń zimnokrwisty o pochodzeniu sztumskim, jest to rasa o największym pogłowiu w naszym województwie.

Pierwszymi w tej grupie były ogiery rasy belgijskiej , Karel van Gaasbek pokazany w ręku oraz dwa ogiery pod siodłem Dirk van de Slik i Brin d’or du Grimafond, reproduktory tej rasy miały wielki wpływ na wytworzenie koni rasy zimnokrwistej o pochodzeniu sztumskim.

Przykładem tego wpływu były następnie wystawione ogiery Megan i Major po og. rasy belgijskiej.

Kolejną rasą która miała twórczy wpływ na wytworzenie polskiego konia zimnokrwistego była rasa reński belg /wyhodowana na terenie Niemiec/ jej pochodną był wyhodowany w Polsce ogier Lotram-z, następnie wystawiono ogiery rasy polski koń zimnokrwisty Bartek , Gazal, Gaston, Sylabant i Termos.

Następnie przyszedł czas żeby pokazać publiczności ogiery zimnokrwiste Grójec i Stolnik w zaprzęgu , które zakończyły swoim występem ten blok tematyczny.

W szóstym bloku przyszedł czas na prezentacji koni małych od których rozpoczyna się edukacja jeździecka dzieci i młodzieży, grupę koni reprezentowały ogiery Klakier, Guiness RH i Dobry.

Pokaz zakończyły ogiery rasy szlachetnej półkrwi które pokazywano w skokach luzem, w skokach pod jeźdźcem oraz w ręku , w tej grupie zaprezentowano ogiery starsze sprawdzone już w hodowli : Sofix-sp, Song-sp, Romualdo – KWPN, Makker – KWPN, Gaz -sp, Profit- sp, Sheridan-han. I Labrador – hol. Santiego – trk. oraz młode ogiery czempioni i absolwenci 100 dniowych Testów ogier Dżahil, Saratow i Day Dream II „S”.

Była to bardzo udana impreza hodowlana , która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, właściciele ogierów zostali uhonorowani dyplomami , flo oraz pamiątkowymi statuetkami.
Jest to impreza na wskroś potrzebna promująca ogiery i nowoczesne metody hodowli koni w Pomorskim Związku Hodowców Koni.

Wystawiane ogiery stanowiły własność członków Pom.ZHK oraz Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim stacjonujące na Centralnym Punkcie kopulacyjnym w Starogardzie Gd.